top of page

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan üç eksenli bir moleküldür. Çift atomlu atmosferde bulunan oksijenin yüksek enerjili bir şeklidir. Oksijen ve ozon molekülleri arasındaki farkı şu şekilde ifade edebiliriz: Üst atmosferdeki ozon tabakası, potansiyel olarak ultraviyole ışığın Dünya yüzeyine ulaşmasını engeller. Ozon gazı havadan ağırdır, zemine iner, havayı doğal yöntemlerle temizler. Özellikle yağmurlu veya fırtınalı günlerde, hissettiğimiz koku zeminde var olan en yoğun ozon şeklidir. Yakındaki parçalarda bir partikül (= 0.1 PPM = 200 mg / m3) konsantrasyonu başına 10 milyon hava partikülünde duman şeklinde bulunur. 2000 m rakımda 0.03 - 0.04 PPM seviyesine düşer. Bu şekilde, yeryüzündeki canlı organizmaları koruduğu için kritik öneme sahiptir.

Son yıllarda, ozon gazının oksidasyonu çok etkili olduğu ve en güçlü dezenfektan olduğu bilinen ve diğer dezenfeksiyon yöntemlerine göre sık sık kullanılmaya başlandı, insan vücuduna zarar veren herhangi bir iz bırakmıyor.

Mikro organizmalara karşı çok etkili olan ozon, canlı formlar büyüdüğü zaman sınırlıdır. Güvenlik seviyesinin üzerinde nefes aldıktan sonra hayvanlar ve burun, gözler, burun fossaları ve akciğerler gibi mukoza dokularındaki insanlar üzerinde tahriş edici etkiler olabilir. Bitkiler üzerinde karınca zararlı etkileri görülmez. Ozon gazı diğer dezenfektan yöntemlerinden daha güçlüdür. Ozon, hücre duvarlarını titreyerek her türlü yanıklık, fermantasyon, mantar, bakteri, virüs için intihar etkisine sahiptir.

ozon.jpg

Ozon gazının SARS koronavirüsü öldürdüğü kanıtlanmıştır ve yeni 2019-nCoV koronavirüsünün yapısı SARS koronavirüsünün yapısıyla neredeyse aynı olduğundan, yeni koronavirüs üzerinde de çalışacağını söylemek nispeten güvenlidir. Hubei'deki Viroloji Enstitüsü'nde şu anda devam etmekte olan bir Çin dışında bugüne kadar yapılmış bir çalışma olmadığını kaydetti. Bu çalışmanın ilerlemesi, çalışmanın işe yaradığını ve çalışmanın bu haftanın sonuna kadar tamamlanması ve resmi olarak Virology dergisinde yayınlanması gerektiğini göstermiştir.

Tipik olarak virüsler, kristaller ve makromoleküllerden oluşan küçük, bağımsız parçacıklardır. Bakterilerin aksine, sadece konakçı hücre içinde çoğalırlar. Ozon, virüsleri protein kaplamasından nükleik asit çekirdeğine dağıtarak virüsleri yok ederek viral RNA'ya zarar verir. Daha yüksek konsantrasyonlarda ozon, kapsid veya dış protein kabuğunu oksidasyonla yok eder.

bottom of page