Su Arıtma Sistemlerinde Paslanmaz Çeliğin Önemi

Çeşitli aşamalarda su ve diyaliz.


1) Geri akış durdurma

İçme suyu sisteminin kalitesini garanti altına almak için geri akış durdurulmalıdır. Bu aşamada bir su arıtma sistemi akışı tersine çevirir, sistem arıtılmış suyu drenaja yönlendirerek içme suyu beslemesinin bütünlüğünü garanti eder. Geri akış önleme, bir diyaliz merkezine kurulması için çok önemlidir.


2) Sıcaklık kontrol Vanası

Gelen soğuk ve sıcak suyu karıştırmak ve 77 derece F yapmak için bir sıcaklık karıştırma vanasına sahip olması gerekir, A RO membranı, gelen besleme suyunun sıcaklığı 77 derece F ise en etkilidir.


3) Su Yumuşatıcı

Su yumuşatma, gelen su kaynağından pozitif yüklü iyonları (kalsiyum, magnezyum ve ağır metaller) ortadan kaldırdığı için önemlidir. Bir diyaliz suyu arıtma sistemindeki bir su yumuşatıcının temel işlevi, RO membranlarının ömrünü korumak ve uzatmaktır. Normalde bir diyaliz suyu arıtma sisteminde kullanılan iki su yumuşatıcı türü şunlardır: tekli ve çift yönlü yumuşatıcılar.


4) Karbon Filtrasyon Aşaması

Karbon filtrasyonu, süreç boyunca kloru ve düşük moleküler organik maddeleri uzaklaştırmak için iyi bilinen bir yöntemdir. Karbon filtreleme kapasitesi, genellikle, tedarik suyundan klor ve kloraminleri gidermek için gereken boş yatak temas süresi (EBCT) için boyutlandırılır. EBCT için AAMI standartları klor için 6 dakika ve kloraminlerin uzaklaştırılması için 10 dakikadır. Karbon yatakları, her iki karbon yatağının çıkışına takılan test portları ile bir işçi-parlatıcı konfigürasyonunda kurulmalıdır. AAMI, her hasta vardiyasından önce serbest ve toplam klor için bir test yapılmasını önerir.


5) Ters Ozmoz Süreci

RO, diyalizde önemli bir role sahiptir. Bir RO ünitesi aşağıdakilerle donatılmalıdır:


  1. 5 mikronluk ön filtreleme

  2. Basınç okumaları

  3. Akış okumaları

  4. Sıcaklık monitörü

  5. Görsel ve sesli alarmlarla donatılmış iletkenlik su kalitesi monitörü